,
Message sent from:

Staff List - Academic Year 2017-18

Senior Leadership Team

Headteacher – Mr Lee Abbott
Deputy Head - Mrs Charlotte Jewell (maternity leave)
Acting Deputy Headteacher – Miss Carrie Warnekey
Assistant Headteacher (SEN and Inclusion) – Mrs Claire Mitchell
Assistant Headteacher (Assessment and Core Curriculum) - Mrs Michelle McMahon
Business Manager – Mrs Sarah Pettitt
Lead Practitioner - Mrs Louisa Warwick
 

Teaching Staff

EYFS

Nursery
Mrs Charlotte Crump - Nursery Leader
Mrs Emily Hammond
 
Reception
FTH Mrs Thaksala Haylock - Reception Leader
FDS Mr Daniel Sherman
FAT Miss Abbie Thompson
 

Lower Key Stage 2

Year 3
3HT Mrs Helen Thorpe - Yr 3 Leader
3MC Miss Helen McCraw & Miss Kayleigh Clarke
3PJ Mr Sam Parry-Jones
 
Year 4
4CG Mrs Cara Gunson - Yr 4 Leader
4GB Miss Gemma Jamieson
4EH Mrs Elaine Hadgraft

Key Stage 1

Year 1
1SM Miss Sara Maxfield - Yr 1 Leader
1KH Miss Kimberley Hiett
1ES Mrs Ellie Sheldrake
 
Year 2
2HC Miss Haley Chamberlain - Yr 2 Leader
2FC Miss Fiona Chapman
2NS Miss Natalie Southgate

Upper Key Stage 2

Year 5
5NL Mrs Nora Ludden - Yr 5 Leader
5EC Mrs Elaine Cain
5JJ Mrs Janine Jacobs
 
Year 6
6PL Mr Paul Laws - Yr 6 Leader
6GP Mr Gary Purnell
6TM Miss Lucy Thurston & Mrs Claire Mitchell

PPA Cover, Booster and Specialist Teaching

Mrs Samantha Avram - Intervention Teacher
Mrs Abigail Ajala - Music Instructor
Mrs Helen Cooper - Music Teacher
Mrs Donna Doling - Intervention Teacher
Mr Marcus Garnham - PE and Sport Instructor
Mr Ryan McGinn - Intervention Specialist
Mr Richard Pennell - PPA Cover Teacher
 
Ms Vanessa Jordan (maternity leave)

Alternative Provision - The Bubble

Miss Amy Nicholson - Behaviour Mentor
Mrs Sally Woolnough (also Breakfast Club Leader)

English as an Additional Language Team

Mrs Magda Metcalfe - Teacher
Miss Corinne Coughlan - EAL Specialist
Miss Denisa Demeter - EAL Learning Support

Learning Support Staff

Higher Level Teaching Assistants

Mrs Emma Maddison
Mrs Sue North

Inclusion Team

Mrs Louise Schultz - Family Support Practitioner
Mrs Kelly Leitch - Learning Mentor
Mrs Leighanna Howes - Pupil Induction Mentor and FSW

Nursery Nurses & EYFS Practitioners

Miss Renata Allen
Mrs Michelle Arnold
Mrs Kerry Brett
Mrs Sharon Gant
Mrs Sharon Greenhalgh
Ms Elizabeth Hoggett
Miss Denise Rolf
Mrs Natalie Vince

Librarian

Mrs Sarah Hodge

Learning Support Assistants

Mrs Sarah Ayache
Mrs Kim Brame
Mrs Karen Canham
Mrs Katy Cheesman
Mrs Tina Clark
Miss Amber Cudmore
Miss Angela Curry
Miss Sheila Dunn
Mrs Louise Evans
Mrs Deborah Graham
Mrs Amanda Hewlett
Mrs Ronda Holden
Mrs Sara Minter
Mrs Caroline Radley
Mrs Xanthe Talman
Mrs Pat Tatum
Mrs Fran Wells

Graduate Interns

Miss Zarina Cox
Miss Kayleigh Skene
Miss Georgina Steggles
Miss Lyndsay Taylor
Mr Stuart Ward

Other Support Staff

Office Administration

Miss Tina Bailey - Assistant School Business Manager
Mrs Nina Wood - Admin Officer - Admissions
Mrs Helen Wilden - Finance & Admin Officer
Mrs Lynn Clarke - Admin Assistant - Attendance
Mrs Pam Laws - Admin Assistant
Mrs Vicki Collett - Admin Assistant
Ms Anita Marsh - Admin Assistant

Site Management

Mr Ben Connor - Senior Site Manager
Mr Hayden Watling - Assistant Site Manager
Mr Mick Brooks - Assistant Caretaker

ICT Support

Mr Charly Hardwick

Midday Supervisors (MDSAs)

Miss Melanie Cox - Lunchtime Leader
Miss Sheila Dunn - Lunchtime Leader
Mrs Tina Clark
Miss Julie Grant
Mrs Coral Hessian
Mrs Emma Hurrell
Miss Terri Holland
Miss Sarah Mannix
Miss Maria Martinez-Barredo